in ,

10 Günde Üniversite Sınavı Nasıl Kazanılır? | Sınav Kazanmanın Sırları

Lise son sınıflarda artık karnelerin yavaş yavaş hazırlanması ve mezuniyetlerin başlamasının ardından olacak, çoğu kişinin korkulu rüyası TYT ve YKS hakkında olacak bu yazımızda sizlere 10 günde üniversiteyi nasıl garantileyeceğinizi anlatacağız.

Eğer siz de bu sırları öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

 

İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi adı altında TYT‘ nin 30 Haziran 2018 sabahı başlayacağını belirtmeliyiz. 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 20 Fen Bilimleri soruları olacak olan sınav toplamda 120 sorudan oluşuyor. Türkiye’ de çoğu kişinin gireceği üniversite sınavı 135 dakikadır.

TYT‘ nin hemen ardından ise 1 Temmuz 2018 sabah vakitlerinde öğrenciler TYT‘ nin 2. Oturum sınavına girecekler. Bu sınavda ise Sosyal Bilimlerde 40, Matematikte 40, Türk Dili ve Edebiyatında 40, Fen Bilimlerde 40 soru olmak üzere toplamda 160 soruyu yanıtlayacaklar.

TYT‘ ye sanılandan daha az gün kaldığı için çoğu öğrencinin korkuları artmakla beraber ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Biz de bu yazımızda çoğu öğrenciye derman olacak çözümler üreterek sizlerle paylaşacak ve size sınavı geçmenizde yardımcı olacağız.

 

 

Peki 10 gün içerisinde sınava nasıl hazırlanmalıyım?

İlk olarak bu saatten sonra olacak olan bilgilerinizi bir gözden geçirmenizi isteyeceğiz sizden. Bilgileriniz ne durumda, bunu bilmeden hemen yüksek puan almayı beklememelisiniz.

Daha sonrasında ise bilginize göre, eğer konuların çoğu hakkında bir bilgi birikimine sahipseniz bu konuları genel bir tekrar yapmanızı öneririz.

Genel tekrar yaptıktan sonra hemen ardından deneme çözmeye başlamalı ve deneme çözme sayınızı arttırmalısınız ki denemede ne çıkacağını bilmelisiniz.

Ya da çıkacak olan soruların zorluk seviyelerine göre kendinize bir program oluşturmalısınız.

Programınıza mutlaka ama mutlaka denemelerde çözemediğiniz soruları eklemeli ve onları çözmeye uğraşmalısınız. Unutmayın ki her çözemediğiniz soru sizin için eksi puan demektir.

Programın içine çözemediğiniz sorulardan başka her sene mutlaka soru gelen konuları da eklemeli ve onlara çalışmayı da ihmal etmemelisiniz.

Ne kadar az gün kalsa da fazladan bilgi size artı puan katacağını unutmamalısınız.

Programınıza bunların haricinde başka ekleyecek ya da oyalanacak bir şey eklememeli ve bu süre içerisinde sadece gireceğiniz sınavın denemelerine, soru çözümlerine odaklanmalısınız.

Deneme çözerken unutmamanız gereken en önemli şey ise zamanı tutmak ve zamana göre hareket etmenizdir. Eğer bir soru üzerinde çok duruyorsanız o konu hakkında alabildiğince soru çözmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Deneme olarak ÖSYM‘ nin denemelerini de çözmeyi unutmamalı ve gerçek zamanlı bir sınav yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

Eğer ki konuların çoğu hakkında hala bilginiz yoksa size vereceğimiz bu tavsiyelere bir göz atın deriz. Sınavlardan mutlaka geçmenizi sağlayacak o sırlarımızı sizinle paylaşmaktan gurur duyarız.

İlk olarak kendinize, sınavın önceki yıllarında hangi konuların en çok çıktığını belirlemeniz gerekiyor. Belirlenen konular üzerinde bolca pratik yapmalı ve o konuların püf noktalarını öğrenmelisiniz.

Belirlediğiniz konular üzerinde ÖSYM geçtiğimiz yıllarda hangi tarz soruları sormuş ve bunların çözümlerine bakmalı ve cevabını anladığınız soruları kendiniz de tekrardan çözmelisiniz.

Eğer soruları anladığınızdan eminseniz bir diğer adım olarak denemelere göz atmalısınız. ÖSYM‘ nin denemelerinde çıkan konular harici diğer konular hakkında da bilgi edinmeli ve nasıl çözüldüklerini, bunlar hakkında ne kadar bilgi sahibi olmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Soruların çözümlerini izledikçe ya da okudukça kafanızda o konu hakkında bir takım sağlam bilgiler yer edinecektir mutlaka.

Bu bilgileri küçük bir not defterine kayıt etmeyi unutmayın.

Bölümü sayısal olanlar için küçük bir formül defteriniz mutlaka olsun. Bu sınava girmeden hemen önce göz atacağınız küçük defter sizi büyük bir oranda kurtaracaktır.

En çok çıkan konulara göz atıp ÖSYM‘ nin denemelerinin çözümlerine bakan ve tekrardan çözen öğrenciler ise kendi başlarına gerçek sınav süresi ile aynı zamanda olan bir çok deneme çözmeli ve kendilerini geliştirmeliler.

Bildiğiniz veya bilmediğiniz konuları tekrar görerek bunlar hakkında bilgiler edinmeniz ya da olan bilginizi sağlamlaştırmanız, sizi denemelerde çok büyük bir başarıya götürebilir.

Eğer yaptığınız programda daha derin düşünür ve hangi konuya nasıl çalışacağınızı dikkatli bir şekilde seçerseniz bu sınavda istediğiniz gibi bir başarı elde edebilirsiniz.

Tercih ve yaşadığınız hayat sizin ve bunu seçecek olan kişi sizsiniz, unutmayın.

Herkese sınavlarında başarılar ve zihin açıklığı diliyoruz.

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Krep Severler İçin: Krep Tarifi

Aleyna Tilki – Yalnız Çiçek Şarkı Sözü