in ,

Antalya’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 7 Yer!

Antalya, dünya tarihinde bir çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış, kültürel açıdan önemi yüksek, günümüzde de turistlerin akın ettiği bir şehir.

Antalya, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yer alıyor. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 6.şehri konumunda yer alan Antalya, yaşam konforuyla, mimari eserleriyle ve havasıyla ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

 

 

PHASELIS ( Faselis ) Antik Kenti

Faselis Antik Kenti, Kemer’de yer almaktadır. Antalya merkeze 35 km uzaklıktadır. MÖ 7.yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulan Faselis’in üç tane limanı bulunmaktadır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güneş Limanı. Oldukça güzel bir atmosferi bulunan bu antik kente gitmelisiniz.

 

DÜDEN ŞELALESİ

Düden Şelalesi, Kepez ilçesinin Varsak semtinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel şelalesi olmaya aday olan bu şelale her gün on binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

 

KURŞUNLU ŞELALESİ

Aksu ilçesinde bulunan Kurşunlu Şelalesi, Antalya – Isparta yolu üzerinde bulunmaktadır. Düden Şelalesi gibi, Kurşunlu Şelalesi’de Antalya’ya geldiğinizde görmeden, o havasını almadan gitmemeniz gereken yerlerden.

 

KALEİÇİ

Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi, Antalya’nın denize çok yakın bölgesinde yer almaktadır. Kaleiçi, dar sokaklarıyla Antalya’nın geçmişine ışık tutmaktadır. Kaleiçi’nin bitiş noktasına Antalya Limanı’na ulaşılabilmektedir.

 

DÜDEN PARKI

Muratpaşa ilçesine bağlı, Lara semtinde bulunan bu park, yukarıda tanıttığımız Düden Şelalesinin sularının denizle buluştuğu yerdir. Yani Düden Şelalesi, Düden Parkı’ndan denize dökülmektedir. Düden Parkı’nda yürüyüş, koşu yapabilir, sevdiklerinizle denize karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

 

GÜVER UÇURUMU

Antalya çıkışında yer alan bu yer (Antalya-Korkuteli Karayolu), kanyonun yüzey suyunun karstik araziyi aşındırması ile 1 milyon yılda oluşmuştur ve 115 metre yüksekliğinde yaklaşık 2 km uzunluğundadır. Adrenalin sevenler ve farklı şeyler gözlemlemek isteyenler için gidilmesi gereken bir yerdir.

 

TERMESSOS ANTİK KENTİ

Antalya’nın en büyük antik kenti olan Termessos, içerisinde ziyaretçiler için yol haritası bulunan geniş bir yerdir. Başlangıçtan en yukarıda bulunan tiyatroya çıkmak yürüyerek 2 saati bulmaktadır. ( Sadece yürüyerek gezebilirsiniz ) Biraz zaman alsa da en yukarıya çıktığınızda sizi karşılayacak olan tiyatro eminiz ki gözlerinizi büyüleyecek. Eğer ki o kadar yukarı çıkamam diyorsanız, tiyatro haricinde birçok yeri de gezebilirsiniz. Bu olağanüstü antik kente kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Written by NMB

Nazım Mert BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde RA ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Sizi Tok Tutacak Bir Tarif: Mercimek Çorbası

En Çok Abonesi Olan Ünlü 10 Türk Youtuber!