in ,

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Hayatımızın her alanında bir şeyleri alışkanlık haline getirmek her insan için zor olmuştur. Kimi sabah kalktığında duş almayı, kimi de her sabah kıyafetlerini değiştirmeyi alışkanlık haline getiremeyebiliyor.

Bir şeyi alışkanlık haline getirmek için ilk yapmamız gereken şey onu 21 gün boyunca devamlı olarak yapmamızdır.

Peki ders çalışmak? Ders çalışmak kimi insanlar için zor bir alışkanlık olsa da kimileri için keyif verici bir şeydir.

Fakat insanların büyük bir çoğunluğu ders çalışma alışkanlığının zor kazanılacağını düşünüyor. Peki ders çalışma alışkanlığının kazanılması için ne yapmalı?

 

1.PLAN YAP!

Bunun için renkli ajandalar alarak görsellik açısından da kendinize keyif çıkarabilir ve gününüzü veya ders çalışma programınızı ayarlayabilirsiniz. Bu sizi hem alışkanlık edinme konusunda daha da rahatlatacak hem de gün içinde yapacaklarınızı belli bir sırayla yapmanızı sağlar.

2. KENDİNE KONU BELİRLE!

Gün içinde hangi saat aralıklarında hangi konuları bitireceğinizi seçer ve ona göre zamanınızı ayarlarsanız işiniz daha da kolaylaşmış olacak ve zor olan ders çalışma alışkanlığını daha da basite indirgemenizi sağlayacaktır.

3. KAYNAKLARINI DOĞRU BİR ŞEKİLDE BELİRLEMEK

Eğer ders çalışma alışkanlığı edinmek istiyorsanız en önemli adımlardan biri de kaynaklarınızı doğru bir şekilde belirlemektir. Siz daha yeni ders çalışmaya başlıyor ve kendinize oldukça zor bir kaynak seçiyorsanız bu sizin motivasyon düşüklüğünüze sebep olur.

Her şeyi kademe kademe yapmalı ve bu alışkanlığı düzgün bir şekilde edinmelisiniz. Kolaydan zora doğru gitmeniz bir anda düşmenize değil de bir şeyleri daha yavaş ve daha sindire sindire öğrenmenize yardımcı olur.

Bu yüzden seçtiğiniz kaynağın seviyesini ayarlamanız oldukça önemlidir.

4. MOTİVE OLMAYI UNUTMA!

Bazı zamanlarda kendimizi iyi hissetmiyor ya da bunu başaramayacağımızı düşünüyor olabiliriz. Ama her insan gibi kendinizin de yorulabileceğini ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu tarz durumlarda önerim motivasyon hikayeleri okumak ya da hedefleriniz hakkında hayaller kurmak ve ilerde nerede olacağınızı, nasıl olacağınızı kendinize hatırlatmanızdır.

“Eğer pes etmek üzereyseniz neden başladığınızı düşünün.”

5. GÜNLÜK OLARAK AKTİVİTELERİNİZİ MUTLAKA YAPIN!

Gün içerisinde spora gitmeniz gerekiyorsa spora gidin, televizyon seyredin, arkadaşlarınızla dışarıda eğlenin ve ya yemek yapın. Gününüzün tamamını derse ayırır iseniz bundan bir müddet sonra sıkılırsınız ve bu sizin ders çalışma konusunda motivasyon kaybınıza yol açar.

Bu yüzden ders çalışmayı da eğlenmeyi de bilmelisiniz. Her şey yeri ve zamanında güzeldir.

6. İNANIN!

Bir şeyleri başarabilmek için her şeyden önce buna inanmanız gerekir. İnanç yoksa başarı da olmaz. Bu yüzden bir şeyi başarmak istiyorsanız o şeyi yapabileceğinize kendinizi inandırmalı ve bu amaç doğrultusunda ilerlemelisiniz.

Unutmayın inanmak başarmanın yarısıdır.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Tavsiye Film: Zindan Adası

Tavsiye Film: Başlangıç