in ,

iPhone’ da Kimsenin Bilmediği Gizli 10 Özellik!

Hayatımızı daha da kolaylaştıran akıllı telefonlar hakkında bir çok bilmediğimiz ve duyulmayan gizli özellik olduğunu biliyor muydunuz?

Yenileşen teknoloji ile artık günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan cep telefonu markalarından biri olan iPhone’ un geçmişten günümüze olan evriminden bir önceki yazımızda bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise sizlere yeniliklerin bize ne gibi gizli özellikler getirdiğini aktaracağız.

Telefon markalarının baş kazananlarından biri olan ve normal telefonlara göre farklı bir işletim sistemiyle gündemimize oturan iPhone hakkında bilinmeyen ve gizli 10 özelliğimiz sizlerle!

 

 

1. GELEN BİLDİRİMLERİ GÖRMEK İÇİN FLASH AÇMA

Telefonunuz sessizdeyken ya da duyamayacağınız bir yerde iken gelen bildirimleri telefonun ekranını açarak bakmak zorunda değilsiniz. Oturduğunuz yerden bildirimin gelip gelmediğini bu özellik sayesinde anlayabiliyor ve gelen bildirime bakıp bakmak istemediğinize siz karar verebiliyorsunuz. Bunun için iPhone’ unuzun Ayarlar kısmına girerek Ulaşılabilirlik kısmından Uyarılar için LED Flash kısmını aktif hale getiriyorsunuz.

 

 

2. UYURKEN MÜZİĞİ iPHONE’ UNUZ KAPATSIN

Bu özellik arka planda müzik olmadan uyuyamayanlar için en önemli özelliklerden bir tanesi. Siz uykuya daldıktan sonra şarjınız bitmesin ya da müzik kapansın istiyorsanız, telefonunuzun Saat kısmına giderek Sayaç seçeneğine basıyorsunuz. Daha sonra belirli bir saat seçerek en altta olan Çalmayı Durdur seçeneğine tıklarsanız belirttiğiniz saat sona erdiğinde telefonunuzdaki müzik de çalmayı durduracaktır.

 

 

3. UZUN YAZDIĞIN MESAJI SİLMEK İÇİN SALLAYIN

Eğer uzun bir mesaj yazdığınızda, bundan vazgeçip silmek istiyorsanız tek tek uğraşmanıza gerek kalmayacağı haberini sizlerle paylaşalım. Bu özellik sayesinde sadece telefonunuzu sallayarak yazdığınız mesajı geri almanız mümkün. Bunun için yazdığınız mesaj ekranda açık bir halde olmalı ve telefonunuzu sallamalısınız. Daha sonra önünüze çıkan ekranda Geri Al butonuna tıklamanız yeterli ve tüm yazınız saniyeler içerisinde silinmiş olacak.

 

 

4. NOTLAR BÖLÜMÜNÜ YANA KAYDIRDIĞINDA ÇIKAN ÖZELLİKLER

Bu özellik yeni gelen IOS 11 sürümünde olduğunu belirterek işinizi daha da kolaylaştırmasını umuyoruz. Telefonunuzun Notlar bölümüne gittiğinizde yazdığınız not üzerinde parmağınızı sola doğru kaydırırsanız Sil, Dosyala ve Kilitle butonları karşınıza çıkıyor, sağa doğru kaydırdığınızda ise İğneleme özelliği var. Bu özelliği kullanarak önemli notlarınızı yukarıda tutabilirsiniz.

 

 

5. DENETİM MERKEZİ ÖZELLEŞTİRME

Yeni gelen güncellemede ekranı yukarı doğru kaydırdığınızda gelen Denetim Merkezi artık özelleştirebiliyor ve kendi kullanımlarınıza göre oraya uygulamalar ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde telefonunuzu hem daha rahat hem de daha hızlı kullanabileceksiniz.

 

 

6. ŞARKI İSMİNİ BULMAK İÇİN SİRİ’ YE SESLEN

Bulunduğunuz bir ortamda bir şarkı beğendiniz, fakat o şarkıyı bulabilmek için belli uygulamalarınız yok mu? Bunun için dert etmeyin, bu özellik size çok yarayacak. Eğer dinlediğiniz şarkının adını ve kimin söylediğini bilmek istiyorsanız telefonunuzu açıp Siri’ ye sadece bu şarkının ismi ne demeniz yeterli, gerisi Siri’ nin işi oluyor. Siri şarkıyı dinleyerek size şarkıyı kimin söylediğini ve isminin ne olduğunu söyleyecek ve siz de bunu öğrenmek için ek uygulamalara ihtiyaç duymayacaksınız.

 

 

7. GÜDÜMLÜ ERİŞİM

Bu özellik telefonunuzu kurcalamasını istemediğiniz kişilere, telefonunuzu verirken yapmanız gereken bir özellik. Bu özellik sayesinde telefonunuzu alan kişinin girmesini istemediğiniz yerleri belirleyerek oralara girmemesi için şifre koyabilmek mümkün.

Bunun için ilk olarak telefonunuzun Ayarlar kısmına giderek Genel’ i seçin. Ardından Erişilebilirlik kısmından Güdümlü Erişim seçeneğini seçerek Erişilebilirlik Kestirmesi butonunu aktif hale getirin.

Daha sonrasında kendinize bir şifre belirleyerek telefonu vereceğiniz kişinin hangi ekranda kalmasını istiyorsanız o ekranı açın.

Ardından telefonunuzun Home tuşuna üç kere bastığınızda Güdümlü Erişim seçeneği çıkacak ve sizden girmesini istemediğiniz yerleri işaretlemenizi isteyecektir.

Kullanıcının girmesini istemediğiniz yerleri basitçe yuvarlar içine alarak bu olayı aktif hale getirebilir ve gönül rahatlığıyla telefonu karşınızdaki kişiye verebilirsiniz.

 

 

8. EMOJİ EKLEME

Eğer siz de klavyenizde Emoji ekleme bölümü olsun istiyorsanız bunun için ek uygulama indirmeyin. İlk olarak telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin ve Genel’ i seçin. Daha sonra Klavye tarafını da seçerek Emoji Klavye Ekle seçeneğine tıklayın. Ve Emojileriniz artık klavyenizde!

 

 

9. TOUCH ID’ YE BURNUNUZU DA EKLEYİN 

TouchID’ nin parmak izinin yanı sıra burnunuzu da algıladığını biliyor muydunuz? Eğer o anda başka birşey ile meşgulseniz ya da elleriniz kirli ise telefonunuzun parmak izi bölümüne ek olarak burnunuzu da algılatabilir, daha sonrasında elleriniz meşgulken telefonunuzu burnunuzla açabilirsiniz.

 

 

10. GECE IŞIĞI ÖZELLİĞİ İLE GÖZLERİNİZİ BOZMAYIN

Geceleri odanızın ışığı kapalı iken telefonunuzun ışığı ile gözlerinizi bozmayın. Yeni güncellemede gelen Night Shift özelliği ile gözlerini bozmadan ve yormadan telefonunuza bakabiliyorsunuz. Bu özellik için ana ekranda iken aşağıdan Denetim Merkezi bölümünü açarak güneş ikonunun olduğu yere güçlü bir şekilde basılı tutun. Daha sonrasında aşağıda gördüğünüz lamba ikonuna tıklayarak Night Shift özelliğini aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Aşık Olduğunuzu Anlamanın 10 Yolu!

Yıllardır Değişmeyen Tek Lezzet | Aşure Tarifi