in , ,

İstanbul’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 20 Yer!

1. EMİRGAN KORUSU (SARIYER)

Her yılın nisan aylarında lale festivaline ev sahipliği yapan Emirgan korusunun bir çok ziyaretçisi var. Uzun ama bir o kadar da yeşillik kaplı park 500.000 metrekarelik bir alana sahip. İçerisinde yemek yiyebileceğiniz kafeler ve güzel görseller barındıran yer mutlaka ziyaret etmek isteyebileceğiniz yerlerden biri.

 

 

2. RUMELİ HİSARI (SARIYER) 

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethedilmeden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek adına Anadolu Hisarı’ nın tam karşısına inşa edilmiş yapılardan biri olan Rumeli Hisarı mutlaka görmeniz gereken bir güzellikte.

 

 

3. ATATÜRK ARBEROTUMU (SARIYER)

Bilimsel araştırma amacıyla yetiştirilen bitkilerin bulunduğu bu yer görüntü olarak muazzam bir yer olduğunu söyleyebilirim. Yeşillik alandaki çiçeklerin görüntüsünden etkileneceğinizden kesinlikle eminim. Oraya gittiğinizde eğer çiçeklerin ismini öğrenmek istiyorum da derseniz ağaçların kenarlarında bitkilerin cinsinin yazdığını bilmelisiniz.

 

 

4. KIZ KULESİ (ÜSKÜDAR)

Üsküdar’a oldukça yakın olan Kız Kulesinin de sevenleri oldukça var. Efsaneleri bitmek bilmeyen, İstanbul’ un vazgeçilmezi Kız kulesi Üsküdar sahilden görebileceğiniz, fotoğraf çektirebileceğiniz ve manzaraya karşı bir çay eşliğinde etrafı seyredebileceğiniz kadar yakın.

 

 

5. KUZGUNCUK EVLERİ (ÜSKÜDAR)

Eski dizilerimizin de çekildiği bu tatlı, renkli semtimiz de Sarıyer’ de bulunuyor. Eski Osmanlı evlerinin olduğu yerde renkli evler dikkatini çekmekle birlikte sizi büyüleyecek.

 

 

6. ORTAKÖY (BEŞİKTAŞ)

Bana göre waffle yemenin en güzel yerlerinden biri olan Ortaköy hakkında size söyleyebileceğim tek şey, muazzam olduğudur. Ortaköy Camii’ nin olduğu sahil kenarında bence bir çay içebilir ya da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

7. ÇIRAĞAN SARAYI (BEŞİKTAŞ)

Girişte belli bir miktar ücret ödediğiniz fakat o vereceğiniz paranın her zerresine değeceğini düşündüğüm yegane yerlerden biri. Dışı kadar içi de insanı büyüleyen formda. Bir sürü odalar ve bir sürü geçişlerin olduğu yer de inanın etkilenmemek mümkün değil. Çırağan Sarayına gittiğinizde içine de mutlaka girmeyi unutmayın.

 

 

8. ÇAMLICA TEPESİ (ÇAMLICA)

Olduğu açı nedeniyle İstanbul’ u keyifle seyretmenize sebep olacak Çamlıca Tepesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çamlıca Sosyal tesisleri tarafından ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

 

 

9. KAPALI ÇARŞI (FATİH)

Değerli kumaş, mücevherat, antika eşya satılan Kapalı çarşı’ da bize eski zamanların güzelliklerinden biri olarak kalmış. Her girdiğinizde mutlaka o kalabalığı görebileceğiniz yerlerden biridir.

 

 

10. YEREBATAN SARNICI (FATİH)

Görüntüsel olarak size çok güzel şeyler verebilen Yerebatan sarnıcı, eski zamanlarda kentin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış bir yapıdır. 336 sarıcın bulunduğu yapıda yükselik 8 metredir.

 

 

11. GÜLHANE PARKI (FATİH)

 

Bir çok çiçeğe ev sahipliği yapan park, önceden sultanların özel bahçesi olarak kullanılıyormuş. Tarih boyunca önemli olaylara tanık olan Gülhane Parkını’ da gezmenizi tavsiye ederiz.

 

 

12. TOPKAPI SARAYI (FATİH)

700.000 metrelik bir alan üzerinde olan Saray Osmanlı Döneminde Sultan Abdülmecid’e hizmet vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan sonra ilk müzemiz olma özelliğini taşıyor.

 

 

13. MİNİATÜRK (BEYOĞLU)

İstanbul, Anadol ve yurt dışı eserlerinin bulunduğu, cami ve yapıtların minyatür modellerine yer verilen ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Boğaz Köprüsünden tutunda Atatürk’ ün evine kadar bir sürü eser barındıran ve 134 mimari eserin bulunduğu Miniatürk’ ü mutlaka gezmelisiniz.

 

 

14. LALELİ TAŞHAN

Çoğu dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan han, size bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir. Benim gidip görmenizi tavsiye ettiğim mekanlardan biri olan yer de bir çay bir kahve eşliğinde bulunduğunuz ortamın tadını çıkarın derim.

 

 

15. YOROS KALESİ (BEYKOZ) 

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen ve bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarından yüzlerce eser çıkarılmış olan bir yapıt. Mutlaka görmek isteyeceksiniz.

 

 

16. FATİH KORUSU (KAVACIK)

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ,15 Temmuz Şehitler Köprüsü , Rumeli Hisarı gibi bir çok eseri seyredebileceğiniz bu tepe size çok güzel ve tarihi manzaralar sunuyor. Özellikle kışın üzerine kar yağdığında olan görüntüsünden gerçekten çok keyif alacağınızı söylemeliyim.

 

 

17. PİERRE LOTİ TEPESİ (EYÜP)

Tepeye çıkmak ve manzarayı izlemek için teleferiğin bulunduğu mekanda bir sürü kafe ve etrafı izleyebileceğiniz bir balkonu bulunuyor. Kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz yerin ise, manzarasının güzelliğinin yorumunu ise sizlere bırakıyorum.

 

 

18. DENİZ FENERİ (ŞİLE)

Şile’ nin sembolleri arasında yer alan yapıt 150 yaşındadır.  Görüntüsel olarak sevebileceğiniz bu fener Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış.

 

 

19. İSTANBUL AKVARYUM (FLORYA)

Köpek balıkları ile dalış yapabileceğiniz bu yerde bir çok balık türünü gözlemlemeniz mümkün. Onları seyredebileceğiniz ve Flyride helikopter turu yapabileceğiniz bir mekan olmakla beraber bir çok eğlenmenizi sağlayacak yapılara de ev sahipliği yapıyor.

 

 

20. GALATA KULESİ (KARAKÖY)

O eşsiz manzaranın bulunduğu ve bizim dönüp dolaşıp yine aynı yere geldiğimiz (NMB’ ye ithafen), bir türlü ayrılamadığımız yegane yerlerden olan Galata Kulesi bir çok yerli yabancı misafirlerini de ağırlıyor. Aşıkların içinden çıkmadığı mekanlardan bir tanesi olan Galata Kulesi’ nin ulaşımı da çok kolay.

 

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

İphone X Dezavantajları!

Sivilcelerden Kesin Olarak Kurtulmanın 7 Yolu!