in ,

İyi Bir Fotoğraf Çekmenin 6 Formülü | Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

İnternet’e koyduğunuz ve üzerinden para kazanabileceğiniz fotoğrafların çekilmesi konusunda sizlere yardımcı olacak önerilerimizi okumaya ne dersiniz?

İyi bir fotoğraf çekiminin sırlarını ve fotoğraf çekerken fotoğrafınızın daha kaliteli çıkması için vereceğimiz püf noktaları dikkatle okumalısınız.

Merak edenler yazımıza.

Bir çok insan için sadece hobi haline gelen bir meslek olsa da bazı insanlar için fotoğrafçılık bir para kazanma yolu olarak da biliniyor.

İnternet’teki platformlar haricinde ödev yaparken ya da sunum yaparken de kullanabileceğimiz tonlarca fotoğraf arıyoruz. Peki aradığınız fotoğrafları kendiniz çekseydiniz? Hazırladığınız veya paylaştığınız fotoğrafları kendiniz hazırlasaydınız?

Bu yazımızda sizlere fotoğraf çekmenin ipuçlarını sizler için verecek ve paylaştığınız içeriklerin daha kaliteli ve tam istediğiniz gibi olmasını sağlayacağız.

Çevrenizdeki insanların sizi güzel bir fotoğrafçı olarak anmasını istemez misiniz?

O zaman yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

 

1. MEKAN AYARI

 

Öncelikle çektiğiniz fotoğrafın mekanını ve çevredeki nesneleri özellikle belirlemelisiniz. Konunuza göre ve fotoğraf içeriğinize göre mekan konusunda ayarlamalar yapmalısınız. Mekan tüm fotoğraflar için önemli olan bir ayrıntıdır. Hiç kimse yapacağı konu ya da satacağı fotoğraf için siyah bir ekran istemez.

 

 

2. AÇIYI BELİRLE

 

Çekeceğiniz objenin hangi açılardan daha iyi görünebileceğini ve o açılara göre düzenleme yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Açı burada çok önemli bir detaydır. Çekilen obje size nasıl estetik ve güzel geliyorsa öyle çekilmeli.

 

 

3. IŞIK AYARI

 

Tabii ki her fotoğraf için ışık ayarı olmazsa olmaz bir içeriktir. Fakat bu ışık illa ki yoğun bir şekilde olmak zorunda değil. Işık, çekmek istediğiniz fotoğraf içeriğine göre farklılık gösterebilir. Dilerseniz çok az bir ışıkla estetik bir fotoğraf çekimi dilerseniz de çok yoğun bir ışıkla çok estetik bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Işık ayarı tamamen çekeceğiniz fotoğraf konseptine göre ayarlanabilir.

 

 

4. HAYALİ BİR FOTOĞRAF

 

Her fotoğrafçı fotoğraflarını çekmeden önce kafalarında ne gibi bir çekim olacağı hangi açılardan ya da nasıl bir mekanda güzel görünür tarzı fikirleri mutlaka olur. Sizlerde fotoğrafı çekmeden önce kafanızda bir fotoğraf karesi yaratarak hangi açılardan, hangi mekanlardan çekeceğinizi belirleyebilir ve profesyonel bir fotoğraf çekimi yaparken emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

 

5. ANI YAKALA

 

Her karenin en güzel ve en profesyonel gözükeni kesinlikle doğal olanıdır demeliyiz. Örneğin çevrenizdeki topluluğu çekerken tamamen gerçek ve o anda ne olup bitiyorsa görmek istersiniz. Gülüşleriniz, rüzgarın objenize olan etkisi bile tamamen doğallığa ve doğallığın getirdiği estetikliğe özgüdür. Bu yüzden gerçek ve profesyonel bir fotoğraf karesinin tamamen  doğallıktan yana olduğunu unutmayın.

 

 

6. RENKLERİ KURCALA

 

Çektiğiniz fotoğraf karesi ile daha sonrasında renkleri ile oynayabilirsiniz. Verdiğiniz efektler ve dolgunluk fotoğraf karesine canlılık katacaktır. Burada bahsettiğimiz tamamen doğal olmayan ve bol bol Photoshop’un kullanıldığı bir kareden ziyade renklerin kontrastları ile oynanmış, tamamen fotoğraf karesine canlılık katmaya yönelik bir takım işlemlerdir.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Sigara Satışında 21 Yaş Kuralı Başladı Mı?

Instagram Gönderilerinizin Yüksek Beğeni Alması İçin Öneriler