in ,

İyi Bir Üniversite Seçimi Nasıl Olmalı?

Çok yakın bir tarihte ÖSYM’nin yaptığı TYT ve YKS adlı sınava giren milyonlarca öğrencinin üniversite hakkında aklına takılan soruları bu yazımızda sizlerle paylaşacak ve meslek seçimleri konusunda sizlere yardımcı olacağız.
Merak edenler yazımıza.

30 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri içinde olan TYT, AYT, YKS adlı milyonlarca kişinin girdiği üniversite geçiş sınavları hakkında bu yıl ki soruların kaliteli ve gerçekten eleyici bir sınav olduğunu bilmelisiniz. Bir önceki yazımızda sizlere sınav hakkında bilgi vermiş ve nasıl çalışmanız gerektiği konusunda taktik vermiştik.
Bu yazımızda ise sizlere üniversite sınavlarına girenler için iyi bir tercih nasıl olmalı, tercih yaparken nelere dikkat edilmeli ve hangi meslekler daha iyi bir imkâna sahip tarzı sınava giren kişilerin akıllarında oluşan, yanıtlanmayı bekleyen soruları yanıtlayacağız.

Bu sınava ilk defa girenler için biliyoruz ki tercih dönemi hem kendileri hem de aileleri için tamamen bir kafa karışıklığı oluyor. Peki, bu konuda kafa karışıklığına sebep olmamak için ne gibi şeyler yapmalı ya da ne gibi kararlar vermeliyiz?

İlk olarak sınava giren kişi, ne istediğini bilmeli ve ona göre tercihlerinizi yapmalısınız. Ne istediğini bilmeyen öğrenci yoktur diye düşünüyoruz. Sınav stresinden dolayı yaşadığınız kafa karışıklığı ne gibi bir mesleği istediğinizi ya da size en uygun mesleği seçme konusuna engel olmasın.

Bu aylarda ne yapacağınızı bilmiyor olabilir ve bu konularda kafanız bulanık olduğu için rahatlıkla düşünememeniz çok doğal. Bu yüzden kendinize yüklenmemeli ve yaşadığınız bu tatlı streslerin keyfini çıkarmalısınız.
Tercihleri hem kendi imkânlarınıza uygun hem de kendi yapabileceğinizi düşündüğünüz yönde yapmaya özen göstermelisiniz. Tercih döneminde başka insanlardan elbette fikir almalısınız fakat aldığınız fikirlere göre hareket etmemelisiniz.

Bu dönem içerisinde eminiz ki birçok kişi nereleri tercih etmeniz konusunda ya da ne gibi meslekleri tercih etmeniz konusunda sizlere milyonlarca fikir verecek. Bunların sadece bir fikir olmasına özen göstermeli ve kendi içinizde istediğiniz bir mesleği seçme konusuna dikkat etmelisiniz.

Peki, doğru tercih nasıl olur?

İlk olarak aldığınız puanı ve ona uygun olarak bütün meslekleri, üniversiteleri çıkartabilirsiniz. Mutlaka aralarında en çok istediğiniz ve bu olabilir dediğiniz merakınıza hâkim olan meslekler vardır.
Bu meslekleri liste içerisinde ayrıştırarak devam etmeli ve en çok istediklerinize yönelmelisiniz.
Meslek konusunda çoğu insan için para kazanımının bir önemi olduğunu biliyoruz fakat sizler meslek seçerken daha çok istediğiniz ve zevk alacağınız bir meslek seçmeye dikkat etmelisiniz.

Paranın her türlü kazanılacağını unutmayın. Seçeceğiniz mesleği hem okumaktan hem de çalışmaktan keyif almalısınız ki aldığınız puanda emekleriniz de boşa gitmesin.

Yani, dememiz o ki bir senenizi yaptığınız yanlış tercihten dolayı boşa kaybetmeyin. Zaman sizin için en değerli vakit olsun.

Peki, üniversite tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle arkadaşlar bunun için ilk olarak mutlaka ama mutlaka verdiği eğitim seviyesine bakmalısınız. Çok duyulmuş üniversitelerde bile girdiğiniz dersten hiçbir şey anlamadan çıkıyorsanız bu tamamen boşa vakit kaybı olur.

Yoksa kendiniz derse tekrardan hiçbir şey bilmeyerek çalışırsanız okula gitmenizin ve girdiğiniz derse 40 dakika harcamanızın ne anlamı olur?

4 senelik bir bölüm olsun iyisi olsun diye de çabalamayın. Bu çoğu insan tarafından çok mükemmel bir şey gibi görünse de ya da olması gereken aslında o, gibi bir düşünce içinde olsalar da çoğu insanın işsiz olduğunu aklınızda bulundurun.

Üniversiteyi alacağınız eğitim açısından önemsemeli ve verecekleri eğitimin kaliteli olup olmadığını araştırmalısınız.
Aklınıza takılan soruları bizlere yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

İnternet’ten Yemek Siparişi Nasıl Verilir?

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi