in ,

İyi konuşmanın sırrı nedir? | İyi Konuşmacı Olmanın Sırları

Günlük ikili ilişkilerde, iş ortamında, arkadaşlarınla grup sohbetlerinde iyi bir konuşmacı olmaya ne dersiniz? Herkesin sizi içtenlikle dinlemesini sağlayacak ve sizi iyi bir konuşmacı yapacak o sırları sizinle paylaşıyoruz. Eğer siz de bunu istiyorsanız yazımızı okumaya devin edin.

 

İş oranlarının artmasıyla beraber insanların ve çoğu kişinin yardımına yetişecek bir içerikle sizlerle beraberiz. İnsanlar arasında sizin de içtenlikle dinlenmenizi ve söylediğiniz her kelimenin dikkate alınmasını siz de istemez misiniz?

İstiyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Eğer iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız sırlarımızı sizinle paylaşmaya hazırız.

 

 

KENDİNİZE GÜVENİN 

Her konuşmada ve her insan ilişkilerinde olduğu gibi kendinize güvenmeyi asla ama asla ihmal etmeyin. Eğer siz kendinize güvenmezseniz insanlarda size güvenmezler.

Ama siz onlara kendinizde olan güveni yansıtırsanız karşınızdaki kişilerde sizinle beraber rahatlayacak ve size güvenmelerinden oluşan o ortamda sizi daha çok dinlemeye başlayacaklar. Konuşmalarınıza daha da özen gösterecekler.

 

 

BİLGİ SAHİBİ OLUN

Etrafınızda gördüğünüz ilginizi çeken her konuda bilgi sahibi olmayı da ihmal etmemelisiniz. İnsanlarla konuşurken bilgi sahibi olmadığınız konular sizi yanılgıya düşürür ve kendinize olan güveninizi kaybettirir. Eğer bir konu hakkında bilgi sahibi değilseniz o konu hakkında konuşmayabilirsiniz.

Dilerseniz o konuyu araştırır ve bilgi sahibi olduktan sonra da konuşabilirsiniz. Fakat buradaki altın kuralımız çoğu konuda bilgi sahibi olmanız. Bunun için gündemdeki olayları takip edebilir ya da araştırmak isteyeceğiniz konuları siz seçerek o konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

 

JEST VE MİMİKLERE DİKKAT EDİN 

Bir konu hakkında konuşurken ya da birini dinlerken yaptığınız jest mimikleriniz sizi karşı tarafa anlatabilir. Jest ve mimikleriniz bu konuda önemli bir detaydır. Bilinç altı bu konuda bir çok algıya sahip olduğu için bir konuşma yaparken el ve yüz hareketlerinizi en az seviye tutmaya özen gösterin.

Yapmayın demiyoruz, jest mimikleriniz konuşma konusunda oldukça önemlidir. Nasıl bir yemek baharatsız olmaz ise jest mimikler de konuşma sırasında olmazsa olmazlardır. Sizi karşı tarafa iyi yansıtmak adına yapmış olduğunuz önemli bir detay.

 

 

DİKSİYON

Eğer insan ilişkilerinizde iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız en önemli adımı diksiyonunuzdur. Kelimeleri düzgünce telaffuz etmezseniz insanların üzerinizde etkiniz de düşer. Bir konu hakkında konuşmak istiyorsanız ilk olarak o konuyu düzgünce aktarmanız gerekir. Bunun için de diksiyonu bilmeli ve geliştirmelisiniz.

Ne kadar çok kelimeleri hatasız ve düzgün kullanırsanız o kadar çok insanların dikkatini çeker ve konuştuğunuz konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlarsınız.

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari Şarkı Sözü

Sizi Tok Tutacak Bir Tarif: Mercimek Çorbası