in , , ,

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış 10 Film!

Bu yazımızda sizlere okumaktan zevk aldığımız ve bizleri bambaşka dünyalara alıp götüren, sevdiğimiz kitapların beyaz perdeye uyarlanmış olanlarını sizlerle paylaşacağız.

Merak edenler yazımıza.

 

 

Yıllardır beyaz perde olarak anılan ve bir çok filmi insanlarla paylaşarak hem egiten, hem öğreten hem de eğlendiren yapımlar bulunmaktadır. Peki, bu yapımlardan kaç tanesi kitaplardan olabilir?

Ya da kitaplardan uyarlanan sinema filmleri beyaz perdede ne gibi bir etki yaratmış?

Tüm bu soruların yanıtlarını sizlere bu yazımızda vereceğiz. Okumaya devam edin.

 

1. YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

 

J.R.R Tolkien’in yazdığı romanın sinema filmini Peter Jackson yönetmiş ve çekmiştir. Seri halinde bir çok serisi bulunan film aynı zamanda büyük bir hayran kitlesine sahip. 21 Aralık 2001’de vizyona girmiş olan film, Macera, Fantastik ve Aksiyon tarzında olması ise ilgiyi daha da arttırıyor.

 

 

Toplamda 178 dakika olan film ilk çıktığından bu yana yaklaşık 1.759.705 izleyicisi bulunmaktadır.

 

 

2. SENDEN ÖNCE BEN

 

Jojo Moyes’un yazdığı ve bir çok dilde çevirisi bulunan roman Dram tarzında bir içeriğe sahip olmakla birlikte izleyicilerine duygusal ve büyüleyici bir aşk hikayesi izletmekte. 106 dakikalık olan filmin yönetmen koltuğunda ise Thea Sharrock oturuyor.

 

 

Filmin ise çıktığından bu yana 266.323’ün üzerinde izleyicisi bulunmaktadır.

 

 

3. KUZULARIN SESSİZLİĞİ

 

Thomas Harris’in yazdığı romanın beyaz perdedeki yönetmen koltuğunu Jonathan Demme almış. Çoğu Gerilim filmi sevenler tarafından güzel bir film olarak sevilse de eleştirileri de oldukça fazla. Ünlü katil Hannibal’ın da bulunduğu film, 11 Ekim 1991’de gösterime girmiş. Çıktığı zamanlarda ise yaklaşık 272,7 Milyon Dolar hasılat yapmıştır. Filmin aynı zamanda da devam filmi olarak çekilen bir serisi bulunmaktadır.

 

 

4. İT-O

 

Korku, Gerilim, Dram içeriğine sahip olan kitabı, fantastik türde çokça kitap yazan ve yazdığı çoğu kitabın beyaz perdeye uyarlanması ile bilinen Stephen King yazmıştır. Filmin yönetmen kadrosunda ise Andy Muschietti bulunmakta olup film toplam 135 dakikadır. 15 Eylül 2017’de hem görüntü olarak hem de kalite olarak tekrardan ele alınan filmin çıktığı hafta yaklaşık 401.459 seyircisi bulunmaktaydı.

 

 

5. MARSLI

 

2 Ekim 2015’te vizyona giren filmin kitap yazarı Andy Weir’dir. Macera, Bilim Kurgu, Aksiyon türündeki film, Marsta kalan bir Astronotun verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Toplamda 144 dakikalık olan filmin çıktığı hafta 563.020 seyircisi bulunmaktaydı.

 

 

6. AŞK VE GURUR

 

İsmini çokça duyduğumuz ve Dram filmi denildiğinde ilk akla gelen filmlerden olan Aşk ve Gurur, bir çok kişiye ve bir çok sanat eserine ilham vermiştir. Jane Austen’in yazdığı romanın beyaz perdeye aktarılmasına yardımcı olan yönetmen ise Joe Wright olmuş.

 

 

3 Şubat 2006’da vizyona girmiş olan film, toplamda 129 dakikadır. İlk çıktığı haftada ise yaklaşık 176.030 seyircisi bulunmaktaydı.

 

 

7. ALACAKARANLIK

 

 

Bir seri halinde çıkan ve beyaz perdeye oldukça ses getiren bir yapım olan bu film de bir romandan uyarlamadır. Stephenie Meyer’in yazdığı romanın beyaz perdeye uyarlanmasında ise yönetmen koltuğuna Catherine Hardwicke oturmuştur. Gerilim, Aşk, Fantastik tarzda olan film, Vampirler, Kurt Adamlar ve insanlar arasında olan maceraları anlatmaktadır. 122 dakika olan filmin ilk serisi 16 Ocak 2009’da vizyona girmiştir.

 

 

Vizyona ilk çıktığı hafta ise 329.220 seyirciye ekrana kilitlemiştir.

8. BABA-THE GODFATHER

 

1990 yılında vizyona giren filmin ana konusunun Mafya çevresinde döndüğünü belirtmek isteriz. Romanını Mario Puzo’nun yazdığı filmin yönetmenliğini ise Francis Ford Copolla üstlenmiştir. Çıktığı ilk hafta ise 136,8 Milyon Dolar hasılat etmiştir.

9. AÇLIK OYUNLARI

 

23 Mart 2012’de vizyona giren filmin serisi ve büyük bir kitleye sahip hayranları bulunmaktadır. Macera, Bilim Kurgu, Aksiyon tarzında olan filmin romanını Suzanne Collins yazmıştır. 142 dakika olan filmin konusunda devletin kendi insanlarına oynadıkları açlık oyununu ve oyun içinde olan olayları anlatmaktadır.

 

 

Gary Ross’un yönetmen koltuğuna oturduğu film ilk çıktığı hafta 650.382 seyircisi bulunmaktaydı.

 

10. SOL AYAĞIM

 

Christy Brown’un yazmış olduğu Dram türündeki filmin konusunda doğuştan felçli olan ve sadece sol ayağını kullanabilen yazarımızı anlatmaktadır. Kendi hayat hikayesini kaleme almış olan yazarın beyaz perdeye taşınan filmi oldukça ses getirmiş. Bir çok insan tarafından gururla anılan eser 1989 yılında vizyona girmiştir.

 

 

Filmin yönetmen koltuğunda ise Jim Sheridan oturmaktadır.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Lisans mı Ön Lisans mı? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sigara Satışında 21 Yaş Kuralı Başladı Mı?