in

Lisans mı Ön Lisans mı? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere üniversite sınavına girenler için bilgilendirici bir içerik paylaşacağız. 4 Yıllık ile 2 Yıllık arasında ne gibi farklar olduğunu ve bu farkların ne gibi sebeplere yol açtığını paylaşacak ve aklınıza takılan tüm bu konu hakkındaki soruları yanıtlayacağız.

Merak edenler yazımıza.

 

Her üniversiteye kayıt yaptıracak kişilerin Lisans ve Ön Lisans arasındaki farklar mutlaka kafasına takılmıştır. Ya da 2 yıllık bir üniversite ile 4 yıllık bir üniversitenin ne gibi farkları olduğunu ve bizlere ne gibi etkileri olduğunu çoğu kişi merak etmiştir.

Bu yazımızda sizleri bu konu hakkında bilgilendirecek ve seçeceğiniz bölümün 2 mi yoksa 4 yıllık mı daha iyi olacağı sorusuna sizler için yanıt vereceğiz.

İlk olarak Lisans programının 4 yıllık olduğunu ve 4 yıllık bir bölüm okuduğunuzda okuduğunuz bölüme ait bir unvan aldığınızı söyleyebiliriz.

Örneğin mühendislik okuyan arkadaşlar üniversite bittiğinde kendilerine ait mühendis unvanı bulunmaktadır. Ancak okuduğunuz bölümün ön lisans programını okursanız, o bölüme ait bir tekniker unvanı alırsınız.

 

 

Seslenilecek olan unvandan da anlayabileceğiniz üzere maaş konusunda da sıkıntı çekebilir ve bir mühendis olamadığınız için sizden sadece 2 yıl fazla okumuş birinden daha az maaş alabilirsiniz.

Kıdem farkının yanı sıra eğer gireceğiniz bölüm konusunda kendinizi geliştirebileceğinize inanıyorsanız ve bunun için elinizden gelen çabayı gösteriyorsanız da aldığınız para konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi belirtelim.

Her şey tabii ki de sadece okuduğunuz bölümle olmuyor. Fakat daha rahat bir şekilde elde edebileceğiniz bir işe kavuşmak istiyorsanız, 4 yıllık sizin için daha uygun gibi görünüyor.

Ön Lisans okuyan kişiler Teknik Bilimler okullarında okudukları bölüm ile sadece 2 yıl okuyarak diplomaya sahip oluyorlar. Okudukları bölümlere göre de dilerler ise 4 yıla tamamlamak adına DGS adlı sınava girerek yükseltebiliyorlar.

 

 

DGS yani açılımı ile Dikey Geçiş Sınavından biraz bahsetmek gerekirse açık öğretim öğrencilerinin ve ön lisans programında olan öğrencilerin okudukları bölümü lisans programına tamamlamak adıyla girdikleri sınav.

Sadece 60 Türkçe ve 60 Matematikten oluşan toplam 120 sorusu bulunmaktadır. Sınav süresi ise 140 dakikadır.

Kısaca DGS ile ön lisans olan programı 4 yıllık bir lisans programına çevirmek ön lisans öğrencileri için pek de zor değil. Bu yöntemi kullanan ve her yıl sınava giren milyonlarca DGS öğrencisi bulunmaktadır.

Seçtiğiniz bölüme ve seçime göre bunlar değişiklik gösterebilir.

 

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış 10 Film!