in ,

Makyaj Yapmanın Bilmediğiniz Zararları!

Bir önceki yazımızda sizlerle makyaj malzemesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bir yazı paylaşmıştık.

Bu yazımızda sizlere makyaj yapmanın zararlarını ve cildinizde ne gibi reaksiyonlara yol açtığını paylaşacağız.

Merak edenler yazımıza.

 

Çoğumuzun severek yaptığı, düğünlerde, davetlerde ya da günlük olarak yaptığım makyajın cildimize zararı olduğunu biliyor muydunuz?

Her gün yaptığınız makyaj cildinizi yaşlandırmakla beraber bir takım cilt problemlerine hatta cilt kanserine yol açabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Peki, neden makyaj malzemesi bu gibi etkilere sebep oluyor?

Cildinize sürdüğünüz malzemeler cildinizin üzerine bir tabaka gibi örtüldüğünden hem cildinizin nefes almasını engelliyor hem de kimyasallar yüzünüzde farklı etkilere sebebiyet veriyor.

 

 

SİVİLCE

 

Cildinizde makyajınızı gece yatarken çıkarmamaktan kaynaklı ya da iyi bir şekilde temizlememenizden kaynaklı sivilce oluşumları ortaya çıkabilir. Bunun için makyaj yapmadan önce ve sonra cildinizin temizliğine son derece önem vermelisiniz.

Bu durum cilt temizliği haricinde kullandığınız malzemelerden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun için kullandığınız makyaj malzemelerinin doğal olmasına özen gösterebilir ya da hiç makyaj yapmamayı tercih edebilirsiniz. Sağlığınızın diğer her şeyden daha çok önemli olduğunu unutmamalı ve cildinize sürdüğünüz her şeyin sizin için ne gibi bir etkisi olduğunu bilmelisiniz.

 

 

CİLT YAŞLANMASI

 

Cildinizin üzerine her sürdüğünüz tabakanın cildinizin yaşlanmasını daha çok hızlandırdığını biliyor muydunuz? Her gün yaptığınız makyaj zamanla cildinizde kırışıklık gibi bir takım yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarıyor.

 

 

DUDAKLARIN KURUMASI

 

Bir çok insan dudaklarının kurumasından şikayet ediyor fakat bunun rujları dudaklarında bırakıp uyumak, likit mat ruj kullanmak ya da nemlendirici uygulamadan ruj kullanımın bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini bilmiyor. Dudaklarınıza da peeling uygulamayı ve onları birkaç saatte bir nemlendirmeyi asla ama asla ihmal etmemelisiniz.

Aksi halde sürekli soyulan kabuklu ve dışarıdan hoş görünmeyen dudaklara sahip olursunuz. Bu görüntünün hoşunuza gitmeyeceğinden eminiz.

 

 

GÖZ ENFEKSİYONLARI

 

Gözlerinize sürdüğünüz rimel ve göz kalemini gece yatarken çıkarıyor musunuz? Ya da kullandığınız malzemelerin kalitesi ne kadar iyi?

Gözlerin yüzümüzün en hassas yer olduğunu belirtmekle beraber yüzünüze uyguladığınız her maddenin sizin için bir tehlike olduğunu belirtmek isteriz.

Bazen istesek de gözlerimizden rimeli tam olarak çıkaramayabilir ya da geceleri rimelle birlikte uyumak isteyebiliriz. Fakat bunun çok tehlikeli olduğunu ve zamanla gözünüzde enfeksiyonlara yol açtığını biliyor muydunuz?

 

 

Avustralya’da yaşayan bir kadın yoğun rimel kullandığı ve gözlerine sürdüğü malzemeyi tam anlamıyla temizleyemediği için rimellerin neden olduğu topaklar yüzünden gözleri tahriş oluyor. Doktorlar bu tür bir vakayı ilk defa gördüklerini söylese de rimelin ve makyaj malzemelerinin bizlere ne gibi zararlar doğurabileceği bu vaka ile gözler önüne seriliyor.

Cildinizi ve kendinizi sevin ve gerektiği kadar özeni gösterin.

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Her Sabah Güne Duş Almak ile Başlamanın Bilinmeyen Faydaları!

Metro, Metrobüs ve Otobüs Farkları