in

Metro, Metrobüs ve Otobüs Farkları

İstanbul’da yaşayan hemen hemen herkesin merak ettiği bir soruya bu yazımızda sizlerle birlikte değineceğiz. Metro, Metrobüs, Otobüs farklarının neler olduğunu, fiyat konusunda ne kadar farkları olduğunu ve hangi yönlerde olduğu konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Merak edenler yazımıza.

 

İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’a gelen insanların ve şehir trafiğinden kaçmak isteyenlerin en çok tercih ettiği metro, metrobüs ve otobüs arasındaki farkları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Eğer İstanbul’u bilmiyorsanız ya da biliyor fakat bu ayrımların ne olduğu konusunda pek de bilgi sahibi değilseniz bu yazımız tam size göre!

İstanbul’da yaşayan ve yaşamayan milyonlarca insanın kullandığı taşıtlar saat kaçta açılıp-kapanıyor, bilet fiyatları ne şekilde, ne kadar ödüyorsunuz, nerelerden kalkar gibi bilgilere sahip olmak istiyorsanız okumaya devam edin.

 

METROBÜS

 

Toplam 44 duraktan oluşan metrobüs, başlarda Topkapı-Küçükçekmece arasında 17 Eylül 2007 yılında faaliyete girmiş ve daha sonrasında yavaş yavaş eklenen duraklar ile İstanbul’un bir çok yerine ulaşım sağlamıştır.

Açılış ve kapanış saatlerinde ise 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Metrobüs gidiş-geliş fiyatları ise şöyle;

 

Metrobüs’ün, TÜYAP’tan Söğütlüçeşme durağına kadar tek bir hat üzerinde gidip gelen bir otobüsler olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat insanlar bazen hangi durağa gider diye karıştırabiliyorlar. Bu konuda şuna değinelim bazı metrobüslerin son durakları Zincirlikuyu, Avcılar ya da Cevizlibağ olabiliyor. Sadece bir diğer metrobüse geçmek için aktarma yapıyorsunuz. Bunun için ek bir ücret ödemenize veya olduğunuz yerden çıkmaya gerek yok.

 

Bindiğiniz metrobüs kendine ait son durağında indiğinde siz de inerek olduğunuz yerde bekleyebilir ve hemen ardından Söğütlüçeşme veya Hadımköy durağına giden minibüslere binebilirsiniz.

 

METRO

İstanbul’un bir çok yerine yapılan raylı sistemler çok uzun yıllardan beri insanların ulaşımını kolaylaştırıyor. 3 Eylül 1989 da hizmete giren metronun bir çok yere ulaşımı vardır.

 

Açılış ve kapanış saatleri ise 06:00 ile 00:00 arasındadır.

Metro gidiş-geliş fiyatları ise şöyle;

Metro hatlarında da görüldüğü üzere Anadolu ve Avrupa yakasında da bizlerin ulaşımını kolaylaştırıyor.

Marmaray adını verdikleri ve 29 Ekim 2013 tarihinde insanların hizmetine açılmış olan, İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarına erişim zamanını en az düzeye indirmeyi amaçlamış suyun altından geçen bir metro yapılmıştır.

 

 

Marmaray’ın 3’ü Avrupa ve 2’si Asya olmak üzere toplamda 5 durağı bulunmaktadır. Avrupa’dan Asya’ya 5 dakika içerisinde geçmeyi sağlayan bu proje ile birlikte insanlar hem vakitlerinin çoğunu yolda harcamıyor hem de trafik konusunda bir miktar rahatlama yaşanıyor.

OTOBÜS

İstanbul’un her yerine ulaşım sağlayan ve uzun yıllardır bizlerin ulaşımını sağlayan otobüsleri bilmeyen yoktur. Neredeyse metro ve metrobüs’ün ulaşım sağlamadıkları her yere gitme imkanı sağlayan otobüslerin kullanımı da oldukça yaygın.

Bir çok sefer ve bir çok durağa sahip otobüsler, ilk olarak 1926 yılında Kadıköy iskelesi ile Moda arasında hizmete açılmış ve zamanla insanların ulaşıma ihtiyaç duymasıyla daha çok fazla alana yayılmıştır.

İstanbul’un Avrupa ve Asya arasında da ulaşım sağlamaktadır.

 

Tüm İETT’ye ait bilet fiyatları ise bu şekildedir.

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Makyaj Yapmanın Bilmediğiniz Zararları!

WhatsApp’da Görüntülü Aramayı Kapatma!