in ,

Renklerin Günlük Yaşantımızdaki Rolleri | Renklerin Etkileri

Etrafınızda bir sürü renk olduğunu ve her rengin sizin üzerinizde farklı bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Hüzünlü, boğuk, depresif, mutlu, neşeli, heyecanlı ve daha bir çok farklı duyguya sahip olmanızın asıl nedeninin renkler olduğunu söyleseydik ne derdiniz?

Renklerin her insan üzerinde farklı bir etkisi ve duygusal olarak farklı bir değişimi var. Bu yazımızda renklerin sizin dünyanız üzerinde ne kadar ve nasıl etki ettiğini anlatacağız.

Çoğu insan renklerin insanlar üzerindeki etkisinden habersiz bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Fakat yaşamımızda renklerin etkisi düşündüğünüzden de büyük. Etkisi ne kadar olabilir ki diyenler için size ufak bir örnek vereyim.

Yediğiniz yemeklerden, girdiğiniz mekanlara kadar farkında olmadan o renklerle sizi yöneten bir sürü kişi var etrafınızda. Bunların farkında olmak ve bilinçlenmek istemez misiniz?

Eğer cevabınız evet ise okumaya devam etmelisiniz çünkü bu yazı sizi çok şaşırtacak.

 

 

 

1. MAVİ

Yalnızlık, bilgelik, güven ve sadakatin rengi olan bu rengi uzmanlar daha çok iş görüşmelerinde giyilmesini öneriyor. Hafızada kalıcılığı arttırmak ve ders çalışırken unutmamayı sağlamak adına da mavi rengi tercih edebilirsiniz. Bir çok insan üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip bu renk bilinenin aksine iştah kapatıcı bir özelliği bulunuyor. Eğer mavi rengi nerede kullanabilirim diye soruyorsanız size önerimiz ders çalışma alanları ve dinleneceğiniz yerlerdir. İştah kapatıcı olma özelliğinden dolayı mutfakta pek tercih etmemenizi öneriyoruz.

 

 

2. GRİ 

Ciddiyet ve hareketsizliği temsil eden bu renk insan gözünün en rahat algıladığı renklerden bir tanesi. Bazı insanlar üzerinde karamsarlık, depresif gibi özellikler gösterdiği için evinizde tercih etmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

 

 

3. TURUNCU

İştah açıcı özelliği bulunan bu renkte metobolizmayı hızlandırır ve size açlık hissiyatı verir. Canlılık, cesaret ve güvenin temsilcisi bu rengi eğer dilerseniz salonunuzda kullandığınız aksesuar olarak ya da mutfağınızda kullanabilirsiniz.

 

 

4. PEMBE

Sakinleştirici ve kalpleri yumuşatıcı özelliği bulunan bu tatlı rengimiz zamanında hapishanede, insanlar üzerinde ne gibi bir etki bıraktığı merak edilerek suçluların bulunduğu ortamlardaki kapıların rengi olmuş. Ve orada da gözlemlendiği üzere insanlar üzerinde sakinleştirici etki bırakmış. Yüksek tansiyon, öfke ve uyku sorunlarına da yardımcı olabilecek bu rengi dilerseniz odanızda ve ya salonunuzda kullanabilirsiniz.

 

 

 

5. KAHVERENGİ

İnsanlara sağlam ve güvenilirlik hissi veren rengimiz, ahşaplarda oldukça yaygın bir renk. İnsanların daha hızlı hareket etmesini sağladığı da gözlemlenmiş olan bu rengi daha çok fast food yiyecekleri satan yerler kullanıyor. Misafirlerinizin evinizde çok durmasını istiyorsanız, bizim önerimiz evinizde bu rengi daha az düzeyde kullanmanız.

 

 

6. MOR 

Eski yıllarda sadece kraliyet ailelerinin kullanabileceği bu renk, insanlarda zenginliğin ve zarafetin simgesi, sanatsal düşünmeyi arttıran bir renk olarak görülüyor. Aynı zamanda romantizm, duygusallık ve tutkuyu arttıran bu rengin eksi yönü olarak da intiharı simgelediği gözlenmiştir.

 

 

7. BEYAZ

Saflığın ve masumiyetin temsilcisi olan bu renk aynı zamanda da insanları yavaşlatmasıyla dikkat çekmiştir. Cansan’ da yapılan bir araştırmada duvarların rengini değiştirilebilir bir renk yapan yöneticiler, beyaz renkli duvarlarda insanların daha yavaş hareket ettiğini, kahverengi duvarlarda insanların daha hızlı hareket ettiğini gözlemlemişler.

 

 

8. SİYAH 

Bir yandan kararlılığı, hırsı ve gücü temsil eden renk diğer yandan da acı, keder ve yas’ ı temsil etmesiyle biliniyor. İnsanlar üzerinde etkisi farkı olan bu rengi evinizde, odanızda daha az kullanmayı tercih etmenizi öneririz.

 

 

9. YEŞİL

İnsanlarda yaşam, gençlik, yenilenme gibi farklı duyguları hissettiren bu renk gözler için en rahat renklerden bir tanesi olma özelliğine sahip. Görme gücünü arttırıyor ve sizin daha rahat bir havada olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda sakinleştirici etkiye de sahip bu rengi yatak odasında kullanmanızı önerebiliriz.

 

 

10. SARI 

Göz yoran bir renk olan sarı rengin tonlamalarına göre insanlar üzerinde etkisi değişebiliyor. Fakat en büyük ve en belirgin kullanımı, geçici olma ve dikkat çekme üzerinedir. Taksilerin ve bazı araba kiralama yerlerinin logolarında kullanım amacı insanlar tarafından geçici olduğu bilinsin diyedir.

 

 

11. KIRMIZI

İnsanlar üzerinde kan, şehvet, arzu gibi manalara gelen bu renk kasaplarda ve daha çok fast food satan yerlerin logolarında kullanılır. Bunun sebebi ise şehvet ve arzu gibi özelliklerinin yanı sıra iştah açıcı olmasıdır. Kan akışını hızlandıran  bu renk aynı zamanda zamanı unutmanıza da sebebiyet veriyor. Çoğu bar ve gece kulüplerinin rengi olmasının renginin sebebi de zamanı unutmanızı sağlamaktır.

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

TEST – Hangi Renk Seni Daha Çok Anlatıyor?

TARKAN – Çay Simit Şarkı Sözü