in ,

Sigara Satışında 21 Yaş Kuralı Başladı Mı?

Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti, kısa bir süre önce yeni yönetim sistemine geçiş yaptı. Başkanlık sistemi adı verilen bu yeni yönetim sisteminde, ülke organlarının birçok yerinde derin düzenlemeler yapılmaya başlandı.

Bugün yazmış olduğumuz ve “Gündem” kategorisinin ilk içeriğinde, yeni yönetim sisteminin ülkemize getirdiği bir kural olan sigara satışında 21 yaş kuralının esas alınması olacak.

 

 

Haydi yazımızın devamına, kuralın detaylarına geçelim.

Türkiye’de ve bir çok ülkede sigara satışı konusunda 18 yaşından küçüklere “kural” olarak sigara satışı yasaktır. Ancak bu kural yalnızca kural olarak kalmakta, çoğu yer bu kuralı uygulamamaktadır.

Ülkemizdeki bu sorunu gözlemleyen ve bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünen Sağlık Bakanlığı, yeni sistemle beraber yeni kurallar getirdi.

 

 

Kurallar şu şekilde listeleniyor;

-18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18’den 21’e çıkarılacak.

-Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 m mesafe olmak zorunluluğu getirilecek.

– Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacak.

İlerleyen zamanlarda daha caydırıcı önlemler gelebilir. Ancak bazen serbest bırakmak, insanlar üzerinde baskı olmadığı psikolojisini düşündürürse, daha verimli sonuçlar alınabilir.

 

Written by NMB

Nazım Mert BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde RA ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış 10 Film!

İyi Bir Fotoğraf Çekmenin 6 Formülü | Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları