in ,

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN 10 ŞEHİR!

Bu yazımızda sizlere Türkiye’de mutlaka gezmeniz gereken yerleri söyleyecek ve seyahat severler için güzel bir liste sunacağız. Göreceğiniz listedeki yerler ile Türkiye’nin eşsiz güzellikleri karşısında büyüleneceksiniz!

Merak edenler yazımıza.

 

10. AMASYA

 

Yemekten doyamayacağımız elmaları ile ünlü olan şehrimizde aynı zamanda Antik Potus krallarının gömütleri bulunmaktadır. Şimdilerde eşsiz güzelliğe sahip olan gömütler, yerli ve yabancı birçok insan ağırlamaktadır.

 

 

9. EDİRNE

 

Birçok ünlü mimarların yapıtlarının bulunduğu şehrimiz, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına çok yakın olması ile de dikkat çekiyor. Birçok yabancı turisti ağırlayan şehir de özellikle mimarlar tarafından yapılmış yapıtlar dikkat çekiyor. En ünlü mimarımız olan Mimar Sinan’ın ise dillere destan olan yapıtı Selimiye Cami bu ilimizde bulunmaktadır. Gördüğünüzde büyüleneceğiniz ve akıllara durgunluk veren eserler bu şehre bir daha gelmek istemenize neden olacak.

 

 

8. ÇANAKKALE

 

Vatanımızın en önemli savaşlarının verildiği ve destanlara konuk olan Seyit Onbaşı’nın tonlarca kiloluk mermiyi kaldırdığı yerlerden biri olan Çanakkale, toprağımızın her metrekaresinin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seriyor. Çok sayıda yerli ve yabancı insanlara konukluk eden Çanakkale, bu değerleri görmenizi sağlayacak.

 

 

7. NEVŞEHİR

 

1985’ten beri UNESCO’nun Dünya Kültür Listesi içerisinde olan, daha çok Kapadokya ile tanıdığımız ilimiz kendine ait yapıtları ile sizleri büyülüyor. Kapadokya’ya gittiğinizde yapılan balon turları ile Nevşehir’in bütün güzelliklerini görebilecek, Peri Bacalarına giderek doğanın o göz dolduran muhteşemliğini izleyebileceksiniz. Aynı zamanda benzer yapıtların içerisine kurulmuş olan restoranlarda yöreye ait olan tepsi kebabını yiyebilir ve tüm o güzelliğin keyfini rahatça çıkarabilirsiniz.

 

 

6. KARABÜK

 

Çok eski zamanlarda çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehrimizin tanınan en güzel yerleri şüphesiz ki Safranbolu evleridir. UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde bulunan ve “dünya kenti” unvanına sahip olan şehir, evleri ile sizleri kendinizden geçirecek bir güzelliğe sahip.

 

 

5. DENİZLİ

 

Denizli ilimizin Pamukkale adlı bölgesinde olan o bembeyaz güzelliği görmeyenler için listemize eklediğimiz muhteşem yerlerden biridir. Türkiyeyi gezmek isteyen yerli ve yabancı insanların mutlaka listeye ekledikleri şehrimizin o bembeyaz güzelliğini görmeden Türkiyeyi gezmiş sayılmayacağını belirtmek isteriz. Doğanın bize sunduğu o güzelliklerden biri olan Pamukkale Travertenleri, içeriğinde barındırdığı bir çok aktivite ile hem gözlerinizi hem de duygularınızı büyüleyecek.

 

 

4. MARDİN

 

Birbirinden farklı bir sürü yapının bulunduğu ilimizde ilk dikkatinizi çekecek şeylerden birinin Taş Ev yapıtları olacağını belirtmeliyiz. Birçok dizi ve filme konukluk eden ilimizin, güzel bir görüntüye ev sahipliği yapan evlerini mutlaka görmeli ve bu anı hafızanıza kaydetmelisiniz.

 

 

3. RİZE/ TRABZON

 

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan şehrimize girdiğinizde şu ana kadar gördüğünüz tüm o yeşil görüntüleri zihninizden atacaksınız. Rize ve Trabzon’un o akıl almaz görüntüsü ile buluştuğunuzda o güzellik karşısında oldukça büyüleneceksiniz. Tabii akıl almaz görüntüsünün yanında doğal kahvaltılarını da unutmamak lazım. Rize’ye gittiğinizde o büyüleyici görüntüyle beraber kahvaltı yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

 

2. ANTALYA

 

Türkiye’nin en çok Antik Kent bulunan şehirlerinden biri olan Antalya, gezebileceğiniz ve görebileceğiniz birçok farklı mekana ev sahipliği yapıyor. Antik Kentlerinin yanı sıra tatil yapabileceğiniz bir beldesi de bulunan Antalya’da hem gezecek hem de Akdeniz’in serin sularında ferahlayacaksınız.

 

 

1. İSTANBUL

 

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, birçok farklı şehir ve ülkeden fazlaca göç almaktadır. Geçmiş zamanlarda Roma ve Bizans gibi İmparatorluklara ev sahipliği yapmış olan kentin, gezilecek oldukça geniş bir listesi olduğunu belirtmeliyiz.

 

 

RA

Written by RA

Rukiye BİLGİ. 19.05.2018 tarihinde NMB ile beraber bu web sitesini kurduk. Sizlere birçok kategori adı altında özgün içerikler sunmaya devam ediyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Instagram Gönderilerinizin Yüksek Beğeni Alması İçin Öneriler

Vişne Suyunun Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası!